Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Barcianach został wystawiony na sprzedaż. Cena przyprawia o zawrót głowy, chociaż obiekt jest imponujący. Ile kosztuje?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0

Zamek w Barcianach czeka na nowego właściciela.
CC BY-SA 3.0 Zamek w Barcianach czeka na nowego właściciela. Wikipedia.org / Ludwig Schneider / CC BY-SA 3.0
Kto z nas nie chciałby czasem poczuć się jak władca, arystokrata lub inna ważna persona? Dla wszystkich marzycieli mamy dobrą wiadomość – wasze pragnienia mogą się ziścić, bo mazurski zamek w Barcianach został wystawiony na sprzedaż. Cena przyprawia co prawda o zawrót głowy, chociaż obiekt jest imponujący. Ile kosztuje nieruchomość?

Spis treści

Zamek dla miłośnika burzliwej historii regionu

Co prawda nie mieszkali w nim królowie – to zamek krzyżacki, wybudowany w XIV wieku w warmińsko-mazurskiej wsi Barciany – ale jest równie imponujący. Otoczony fortyfikacjami oraz fosą, z dobudowanymi w kilku etapach murami, prezentował się dumnie na tle mazurskich krajobrazów. Na początku powstały mury obwodowe, później kolejno skrzydła wschodnie, północne, zachodnie oraz baszty. Budowa południowego skrzydła nigdy nie doszła do skutku z powodu klęski krzyżaków w wojnie z Polską.

Czytaj też: Zamek w Reszlu ma imponującą historię. Był kilkukrotnie zdobywany i oblegany przez wojska polskie i krzyżackie. Co mieści się w nim teraz?

Sprzedaż zamku w Barcianach – cena przyprawia o zawrót głowy

Do 1945 roku obiekt należał do osoby prywatnej – po zakończeniu II wojny światowej często zmieniał właścicieli. Na początku stał się siedzibą PGR-u, później urządzono tam m.in. biura i magazyny. Po wykupieniu przez inwestora miał być hotelem – na terenie zamku rozpoczęto nawet prace, które niestety przerwano. Nieruchomość znów trafiła na rynek – informacja o ofercie pojawiła się na portalu propertynews.pl i zrobiła furorę w sieci. Powodem jest zawrotna dla zwykłego zjadacza chleba cena, która wynosi 12 milionów złotych.

Do dyspozycji nowego właściciela będzie przestrzeń o powierzchni 12835 metrów kwadratowych i własne jezioro, którym można dopłynąć do centrum miejscowości. Z ogłoszenia dowiadujemy się także, że wykonano tam już całkiem sporo – na liście znajdziemy m.in. renowację murów zamkowych z uwzględnieniem zaleceń konserwatora zabytków, przeprowadzenie badań archeologicznych i geologicznych czy uzyskanie zezwolenia na remont wnętrza.

ZAMEK TO IDEALNE MIEJSCE DLA PROJEKTÓW INWESTYCYJNYCH NASTĘPUJĄCYCH TYPÓW:
· Hotel
· Miejsce organizacji konferencji i wydarzeń kulturalnych
· Miejsce do uprawiania sportu i rekreacji (możliwość odtworzenia jeziora wokół Zamku wraz z plażą i wykorzystania go jako odnawialnego źródła energii przy pomocy środków unijnych) – proponuje obecny posiadacz zabytku.

Rzeczywiście, zabytkowe zamki i pałace przekształcone na obiekty noclegowe cieszą się sporym zainteresowaniem na całym świecie. Przykładu nie trzeba szukać daleko – wystarczy poznać historię zamku w Rynie, który obecnie gości przyjezdnych z całego kraju.

To może cię zainteresować: Zamek Ryn pamięta dawne dzieje Mazur. Jego pomysłodawca zainspirował samego Adama Mickiewicza do napisania słynnego poematu

Gdzie są Barciany? Mapa

Barciany to wieś zlokalizowana w woj. warmińsko-mazurskim. Miejscowość znajduje się ok. 8 kilometrów od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Z Olsztyna dotrzecie do niej samochodem w ok. 1,5 godziny, z Kętrzyna – w ok. 20 minut, a z Giżycka w ok. godzinę.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamek w Barcianach został wystawiony na sprzedaż. Cena przyprawia o zawrót głowy, chociaż obiekt jest imponujący. Ile kosztuje? - Strona Podróży

Wróć na goldap.naszemiasto.pl Nasze Miasto